Secunia

Z mediawiki

Program Secunia Personal Software Inspector to aplikacja, która sama skanuje nasz komputer i wyszukuje programy, których wydano nowsze wersje. Co ważne, program śledzi całość oprogramowania zainstalowanego na naszym komputerze. Nie musimy więc śledzić samodzielnie programów wydawniczych poszczególnych programów.

Przykładowy screen (tytułowy) programu Secunia

Program w górnej części pokazuje procentowy wskaźnik bezpieczeństwa naszego systemu pod względem aktualności zainstalowanego na naszym komputerze oprogramowania. Im wyższy wskaźnik tym komputer jest bezpieczniejszy.

Spis treści

Skanowanie systemu w poszukiwaniu aktualizacji

  • Klikamy w lewej części programu na Scan your PC, po czym klikamy na Start scan. Chwilę czekamy, aż program przeskanuje nasz system w poszukiwaniu nieaktualnych programów:
Skanowanie w programie Secunia

Długość trwania skanowania zależy głównie od ilości zainstalowanych programów na komputerze. UWAGA Zaleca się wyłączenie wszystkich programów podczas skanowania.

  • O zakończeniu skanowania informuje nas dymek, którego przykład widzimy poniżej:
Dymek o zakończeniu skanowania

Sprawdzamy, które programy są nieaktualne

Po zakończeniu skanowania klikamy w lewej części programu na Scan results. Pojawia się lista programów aktualnych Plik:Secunia4.jpg i wyżej nieaktualnych (które powinniśmy zaktualizować) Plik:Secunia5.jpg oraz Plik:Secunia6.jpg.

Aktualizujemy oprogramowanie

Główną zaletą programu Secunia jest pokazywanie, które aplikacje są stare i wymagają interwencji. Niektóre z nich możemy pobrać i zainstalować bezpośrednio z poziomu programu Plik:Secunia7.jpg. Niektóre większe programy np. do edycji zdjęć i wideo musimy zainstalować osobno, gdyż wymagana jest do nich płyta lub pobranie pełnej instalki ze strony producenta Plik:Secunia8.jpg. Jeszcze inne np. Adobe Flash Player aktualizują się same (proszą nas jedynie o potwierdzenie aktualizacji) Plik:Secunia9.jpg.

Zobacz również

Linki zewnętrzne

Osobiste