Internet Protocol

Z mediawiki

Wersja Admin (dyskusja | edycje) z dnia 11:54, 10 cze 2011
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

8 czerwca wszystkie nasze serwisy będą dostępne normalnie, gdyż są w pełni zgodne z obiema wersjami protokołu IP. Tak więc nie będzie to miało znaczenia, którą wersję adresu IP 8 czerwca przydzieli Państwu Wasz operator telekomunikacyjny. Uprzedzamy jednak, że nie wszystkie serwery mogą być w pełni zgodne.
IP jest w wielkim skrócie sposobem działania Internetu. Po polsku tłumaczymy go jako Protokół Internetowy.

Spis treści

8 czerwca 2011

Plik:Ipv6.png

Światowy Dzień IPv6. 8 czerwca 2011 roku cały Internet (największe firmy: Google, Yahoo!, Apple, Microsoft, Facebook i inne), najwięksi dostawcy usług hostingowych w Polsce (min. Home.pl i na świecie przełączą wszystkie łącza i usługi na nową wersję protokołu IP. Tak więc wszystkie strony, poczta, komunikatory oraz inne usługi będą (lub nie) dostępne po nowym protokole - IPv6 nie jest w pełni kompatybilny (zgodny) z dzisiaj działającym IPv4 przez co mogą występować 8 czerwca problemy z działaniem niektórych części Internetu, tych które nie będą jednocześnie kompatybilne z obiema wersjami protokołu IP.

Z okazji pierwszego światowego testu IPv6 zmieniliśmy logo przedszkola na okolicznościowe.

IPv6 w home.pl

Home.pl przyłączając się grona największych dostawców takich jak Google czy Facebook, w środę 8. czerwca weźmie udział w World IPV6 DAY.

W tym dniu nasza główna domena home.pl otrzyma dodatkowo rekord AAAA co oznacza, że będzie ona wspierała w pełni połączenie w 6 wersji protokołu IP.

Domena będzie zatem poprawnie działać dla użytkownika, którego operator telekomunikacyjny w pełni wdrożył obsługę nowego protokołu. U tych Klientów, którzy nie mają w pełni poprawnie skonfigurowanej obsługi IPv6, przeglądarka po pewnym czasie oczekiwania powinna przełączyć się na starą wersję protokołu i poprawnie połączyć się z naszą stroną główną.

Operacją nie będą objęte domeny naszych aplikacji np. poczta.home.pl czy data.pl itp.

Cała akcja ma na celu sprawdzenie „w boju” jak realnie operatorzy internetowi przygotowali swoich Klientów do obsługi IPv6, a tych, którzy jeszcze tego nie zrobili zmotywować do intensyfikacji działań w tym zakresie. Akcja potrwa jeden dzień.

Dodatkowe informacje dostępne są pod adresem: http://worldipv6day.org.

Z góry dziękujemy za wyrozumiałość.
źródło

IP wersja 6

Nowa wersja protokołu internetowego IP w wersji 6 jest absolutnie niezbędna do dalszego działania Internetu, gdyż w Europie i na całym świecie dosłownie lada chwila (w rozumieniu tygodni lub maksimum miesięcy) nie będzie już wolnych adresów IP w jego starej dotychczasowej wersji o numerze 4. Oznacza to min., że żadny komputer i inne urządzenia korzystające z Internetu nie będą mogły działać. Nie będzie również można zakładać nowych stron i ich adresów www pod dany adres IP w starej wersji. Jednym słowem skończy nam się dotychczasowy Internet i potrzeba będzie czegoś nowego.

Różnice względem IPv4

Ciekawe linki i artykuły o IPv6

Wsparcie IPv6 w Windows XP/2000/2003

Wsparcie IPv6 w Windows Server 2008/2008 R2 oraz Windows Vista, Windows 7

Osobiste