Ściąganie plików z serwera FTP

Z mediawiki

W każdym katalogu znajduje się plik informacje.txt który informuje czy dane pliki są gotowe do pobrania czy też są aktualnie wgrywane na serwer i należy z ich ściąganiem poczekać. Prosimy o sprawdzanie tych plików z nowymi obrazami płyt.


Ściągnie plików za pomocą innych programów:


Omówimy tutaj krok po kroku jak ściągnąć pliki z naszego serwera FTP (głównie obrazy płyt z zapisami wideo z imprez w przedszkolu). Ściąganie omówimy na przykładzie przeglądarki Firefox, jednak sposób w innych przeglądarkach jest analogiczny i nie różni się w zasadzie niczym. Radzimy jednak nie używać przeglądarki Internet Explorer (IE), gdyż jest to stara przeglądarka i może generować błędy.

Wchodzimy na stronę zasobów FTP ftp://ftp.pppm.pl

Widzimy dostępne katalogi i pliki:

Plik:1.jpg

Aby więc poprać obraz płyty należy kliknąć w katalog "Obrazy_plyt":
Po kliknięciu jesteśmy w tym katalogu i możemy wybrać jaką płytę chcemy ściągnąć, klikamy więc w odpowiedni katalog. W naszym przypadku na potrzeby pokazu będzie to np. "Witoldzin_11.08_2010_dvdvideo". A więc ściągamy płytę z wycieczki do Witoldzina dnia 11.08.2010, płyta jest w formacie DVD-Video, a więc można ją odtworzyć w każdym odtwarzaczu DVD (stacjonarnym lub komputerowym).

Plik:2.jpg

Na chwilę tworzenia tego tutoriala płyt było tyle ile widzimy powyżej (aktualnie jest na pewno więcej). Klikamy jak wcześniej powiedzieliśmy w Witoldzin.

Widzimy listę plików, które należy pobrać. Widać, że każda część całości pliku .ISO (obrazu płyty) ma 100MB. Łatwiej i szybciej pobrać mniejsze pliki niż od razu całość. Jedna część nie powinna się dłużej pobierać niż kilka minut. Zależy to oczywiście od szybkości transferu i prędkości naszego łącza internetowego.

Lista zawartości serwera FTP

Należy teraz (lub wcześniej) gdzieś na dysku twardym swojego komputera utworzyć nowy katalog (nowy folder) i tam zapisywać ściągane pliki. Wszystkie części muszą być w tym samym katalogu, gdyż na końcu po ściągnięciu będziemy musieli te pliki połączyć w jeden plik ISO (a są to dosłownie 3 kliknięcia).

Klikamy więc na pierwszą część - plik z końcówką 001. Kolejność nie ma znaczenia, ale najlepiej zacząć zawsze od pierwszej części. Otwiera się poniższe okno, plik chcemy zapisać na dysku, więc nie zmieniamy domyślnej opcji "Zapis plik" i klikamy OK.

Plik:4.jpg

Otwiera się poniższe okno gdzie wybieramy utworzony przed chwilą katalog, gdzie zapiszemy wszystkie części obrazu płyty. Możemy go nazwać dowolnie np. Witoldzin. Klikamy Zapisz.

Plik:5.jpg

Czekamy teraz chwilę aż plik się ściągnie na nasz dysk - widzimy poniższe okno:

Plik:6.jpg

Zobacz również

Osobiste